„LIDAS” U PLETERNICI „Čestitam Gradu Pleternici na snažnom očuvanju kulture, tradicije i baštine ne samo pleterničkog kraja”
‘Grad bećarca’ jučer je ponovo ugostio ljubitelje i čuvare tradicije iz raznih krajeva Hrvatske ali i Hrvate koji žive u drugim državama – održana je 43.Međunarodna smotra folklora LIDAS. Odlični organizatori i ovaj put su bili članovi KUD-a „Orljava”, uz pokroviteljstvo Grada Pleternice.
Već prema tradiciji, sudionici smotre prošli su ulicama grada od osnovne škole do Trga bećarca, predvođeni jahačima i konjskim zapregama. Prije nastupa tamo ih je kao ‘domaćin’ pozdravio predsjednik KUD-a „Orljava” Renato Brankovan, koji je potom iskoristio prigodu i uručio poklone Vesni Valentić Berač i Antoniju Beraču koji posljednjih deset godina uspješno vode ‘velike’ članovre društva i tamburaše.
Sudionike Smotre, posebno one iz inozemstva pozdravila je i gradonačelnica Marija Šarić. – Prekrasno vas je vidjeti ovdje, to samo pokazuje koliko je važno da svi zajedno surađujemo, da se družimo, da se umrežavamo jer, jedino tako možemo svi zajedno ‘rast’i i čuvati ono najvrjednije što imamo naraštajima koji dolaze: našu vjeru, ljubav, Domovinu – istaknula je gradonačelnica.
Smotru folklora otvorila je županica Antonija Jozić. – Čestitam Gradu Pleternici na snažnom očuvanju kulture, tradicije i baštine ne samo pleterničkog kraja nego cijele Slavonije, Baranje i Srijema. Jer, kada jedan grad odluči biti dom bećarca, koji nije samo pleternički nego je i slavonski i baranjski i srijemski, onda to pokazuje koliko je ovom gradu stalo do tradicije i baštine – rekla je, među ostalim, županica.
Uz kulturno-umjetničko društvo „Orljava” na ovogodišnjem LIDAS-u su nastupili i ŽPS “Druge”Strizivojna,FS “fra Filip Grabovac Mainz, KUD “Eugen Kumičić” Slavonski Brod, HKUD “Topala” Nadioci (BiH), KUD “Sveti Stjepan” Opuzen, MPS “Kupina” Kupina, KUD “Uljanik” Pula, KUD “Zora” Piškorevci, KUD “Tomislav” Stuttgart, i KUD “Belec” Belec.
Nakon nastupa kulturno-umjetničkih društava, Pleterničane i njihove godte do kasno u noć zabavljao je TS „Zlatna dolina”.
Tekst i foto: V.Milković