PLETERNICA Konferencija Baština u funkciji turizma: “Nužno je povezivati se i razmjenjivati iskustva jer kad zajedno radimo, svi zajedno rastemo”

Povodom Svjetskog dana turizma, u Muzeju bećarca u Pleternici održana je konferencija “Baština u funkciji turizma”. Ovogodišnja konferencija okupila je ključne dionike iz područja baštine s ciljem istraživanja kako interpretacija može imati ključnu ulogu u očuvanju i promociji kulturnih i prirodnih resursa, s posebnim naglaskom na njen doprinos turizmu.

Tema konferencije je prirodna i kulturna baština, odnosno kako baštinu staviti u funkciju turizma, istaknula je ravnateljica Javne ustanove Pleternica Jasna Hoffmann.
„Imamo vrhunske predavače iz područja prirodne i kulturne baštine, ljude koji će na svojim primjerima najbolje reći kako oni to rade u svojim institucijama ili interpretacijskim centrima. Ponosni smo što imamo veliki broj sudionika iz raznih dijelova Hrvatske, a većina je njih po prvi puta u Pleternici. Vjerujem da će ovo biti jedna zanimljiva konferencija jer smo ju osmislili drugačije nego inače.“ – rekla je.
Nastavila je kako će prvi dio biti stručni i održat će se u dvorani Muzeja bećarca, a nakon toga će uslijediti terenski dio konferencije koji će se održati u Etno selu Stara Kapela.
„Spojili smo dio struke i terenskog rada u jednom prekrasnom ambijentu koji je uistinu čuvar baštine i tradicije. Tamo će naši sudionici imati priliku, neki možda i po prvi puta, obući tradicijske paorske nošnje. Jedno zanimljivo iskustvo za sve, a vjerujem da će polučiti odlične rezultate.“ – zaključila je Jasna Hoffmann, ravnateljica Javne ustanove Pleternica.

Grad Pleternica ponosni je nositelj projekata na bazi kulturne i prirodne baštine, istaknula je gradonačelnica Marija Šarić.
„Kroz Europska sredstva pokušavamo izgraditi centre, imamo dva izgrađena i jedan kojeg ćemo krenuti graditi. Centre koji će prezentirati kulturnu i prirodnu baštinu i staviti je u funkciju turizma. Tu smo se opredijelili još prije desetak godina, da ćemo ono najvrjednije što imamo, pokušati staviti u funkciju turizma i prezentirati to turistima, a tako privući brojne posjetitelje Pleternicu. Posjetitelje koji će ovdje boraviti, uživati, ostavljati svoj novac i tako pomoći razvoju lokalnog gospodarstva. Isto tako, uz sve to, svjesni smo da bez umrežavanja i bez ovakvih stručnih konferencija ne možemo ići u iskorak s vremenom.“ – rekla je.
Nužno je povezivati se i razmjenjivati iskustva jer kad zajedno radimo, svi zajedno rastemo, naglasila je gradonačelnica Šarić.
„Vjerujem da je ovo jedan dobar put kojim idemo. Upravo se iz tog razloga svake godine trudimo dići naše konferencije na još stručniju razinu. Na temelju proteklih konferencija smo imali prekrasna iskustva koja smo isprepleli u nove projekte, a vjerujem da će tako biti i danas.“ – rekla je Marija Šarić, gradonačelnica Grada Pleternice.

.

Požeško-slavonska županija je županija iznimnog prirodnog i kulturnog potencijala u smislu održivog razvoja turizma, te ti potencijali i resursi trebaju biti stavljeni u funkciju, istaknula je županica Antonija Jozić.
„Još jedna u nizu Konferencija u Pleternici koja se održava na temu kulturne baštine i održivog razvoja turizma. Ponosna sam na sve što Javna ustanova Pleternica i Grad Pleternica rade na očuvanju baštine Željela bih istaknuti kako je naša Požeško-slavonska županija jedna županija iznimnog prirodnog i kulturnog potencijala u smislu održivog razvoja turizma te da ti potencijali i resursi koje mi imamo, trebaju biti stavljenu u funkciju. Pogledamo li cijelu našu županiju od Lipika i Ergele Lipicanaca čiji je uzgoj upisan na listu UNESCO nematerijalne kulturne baštine, do Pakraca i kovnice banovca, prvog novca u Hrvatskoj. Na drugu stranu ako ćemo ići do Sovskog jezera i ostataka Panonskog mora, iznimna kulturna prirodna baština Parka prirode Papuk, ali i Muzeja bećarca, koji je isto tako upisan na listu UNESCO nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.“ – rekla je.

Kada promatramo turizam, ne smijemo promatrati samo ekonomsku vrijednost jer iz nje mogu proizaći i određeni izazovi, naglasila je županica Jozić.
„Ti izazovi su okolišni i sociokulturni. Stoga je ravnoteža tih svih triju segmenata zapravo održivi turizam. Sigurna sam da kontinentalna Hrvatska počiva na temeljima održivog turizma i u tom kontekstu trebamo nastaviti dalje sa svim našim projektima.“ – rekla je Antonija Jozić, županica Požeško-slavonske županije.

Izvor: RVA

Vezano
Vezano