UZ IVANJSKI KRIJES Gradonačelnik Miličević preuzeo dužnost nadzapovjednika Gradske straže Požega
Svečanim činom uoči Ivanjskog krijesa, održanim na Trgu Sv. Trojstva u Požegi, kod Zavjetnog spomenika Presvetoga Trojstva, gradonačelnik Požege prof.dr.sc. Borislav Miličević preuzeo je dužnost nadzapovjednika Gradske straže Požega. Tom su mu prigodom uručeni svečana lenta i sablja s posvetom, simboli ove počasne titule koja se dodjeljuje za doprinos očuvanju tradicije, kulturne baštine i identiteta zajednice.
Lentu je gradonačelniku uručio predsjednik Gradske straže Požega Drago Šarić, dok mu je sablju predao zapovjednik postrojbe Vladimir Milković. Dodjela je održana u svečanom ozračju, uz isticanje važnosti suradnje između Grada Požege i Gradske straže Požega u njegovanju povijesne baštine i tradicijskih vrijednosti. Počasna titula nadzapovjednika dodjeljuje se i gradonačelnicima pojedinih drugih hrvatskih gradova te predstavlja znak priznanja za potporu radu povijesnih postrojbi i njihovoj ulozi u očuvanju kulturnog identiteta.
Gradska straža Požega već godinama aktivno sudjeluje u brojnim kulturnim, turističkim i protokolarnim događanjima. Samo tijekom prošle godine njezini su članovi sudjelovali na 83 manifestacije u Hrvatskoj i inozemstvu. Straža je ujedno članica Saveza povijesnih postrojbi Hrvatske vojske te dvaju europskih saveza povijesnih postrojbi, čime dodatno pridonosi promociji Požege i njezine bogate povijesti izvan granica Hrvatske.
Imenovanjem gradonačelnika Miličevića nadzapovjednikom potvrđena je dobra suradnja Grada Požege i Gradske straže Požega, kao i zajednička opredijeljenost očuvanju tradicije i kulturne baštine za buduće generacije.
Nakon paljenja Ivanjskoga krijesa gradonačelnik je u Gradskoj vijećnici održao tradicionalni prijem za pripadnike povijesnih postrojbi.
Tekst i foto: RVA/Grad Požega