ppk25-1200x300

KOMEMORACIJA Proteklo je 33 godine od stravičnog zločina nad civilima u Donjem Čagliću


U sjećanje na stravičan zločin, Udruga Hrvatski Feniks, uz potporu Grada Lipika, organizirala je komemoraciju civilnim žrtvama Domovinskog rata u Donjem Čagliću. Prije 33 godine, uslijed velikosrpske agresije, pogubljeni su Marijan Adžijević, Anka Marošević, Zora Barbača, Anka Zanetti, Đuro Žili, Ruža Sinjaković, Zlatko Hrunka, Nikola Anić i Barica Žili, a Paulina Žili, Petar Antunović (pronađeni posmrtni ostaci 2008. godine na području Bosne i Hercegovine) i Mirko Adžijević nestali su civili.
Neprijateljske snage tijekom okupacije minirale su katoličku crkvu u Donjem Čagliću, a njen materijal koristile za nasipanje ceste prema Bukovčanima, njima važnoj prometnici prema okolnim selima. Također, sustavno su pljačkali hrvatske kuće, skidali krovove te odvozili poljoprivrednu opremu. Donji Čaglić oslobođen je 2. svibnja 1995. godine u operaciji Bljesak.
Počast nedužnim žrtvama odale su obitelji ubijenih i nestalih civila, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske brigadir Mile Valentić, zapovjednik Središta za obuku i doktrinu logistike i zapovjednik vojarne 123. brigade Hrvatske vojske Požega, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić, izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Ivona Paltrinieri, ravnateljica Uprave za zatočene i nestale, požeško-slavonska županica Antonija Jozić, izaslanstvo gradova Lipika i Pakraca te Mjesnog odbora Donji Čaglić, predvođeno lipičkim gradonačelnikom Vinkom Kasanom, članovi Udruge Hrvatski Feniks, načelnik Policijske postaje Pakrac Robert Hrastić, članovi Udruge maratonaca Virovitičko-podravske županije “Glasnici istine” i vatrogasci te predstavnici Udruge antifašista i antifašističkih boraca Pakrac-Lipik.

Gradonačelnik Grada Lipika i predsjednik Županijske skupštine Vinko Kasana istaknuo je kako jesen svake godine u Pakracu i Lipiku podsjeća na teške dane i stradavanja.
– Prisjećamo se naših najmilijih, poginulih, onih koji su dali živote za našu Domovinu i onih koji su kao i u ovom slučaju nevini stradali. Ovdje su stradali stari ljudi, nemoćni ljudi, koji nisu bili ništa krivi, a očito su bili krivi samo četnicima zato što su druge vjeroispovijesti i jer su ostali u svojim domovima – rekao je Kasana. 
Naglasivši da se okupljanjem žrtva stradalih čuva od zaborava, požeško-slavonska županica Antonija Jozić istaknula je da su ljudski životi iznad svega drugoga.
– U tim ratnim vremenima prije 33 godina dogodila su se stravična stradanja, ne samo na bojištima diljem Republike Hrvatske, već i stradanja kakva se ne bi ni u jednom ratu trebala dogoditi, to su stradanja civila, nedužnih ljudi, ljudi koji su ostali u svojim kućama i koji sigurno nisu očekivali da njihovi životi na takav način mogu biti prekinuti. Radi tih žrtava mi se okupljamo, prisjećamo se i šaljemo poruku da se takva stradanja u budućnosti hrvatskoga naroda ne smiju dogoditi – rekla je Jozić dodavši kako sudbinu hrvatskog naroda u današnjem vremenu prolazi prijateljski narod u Ukrajini.

Izaslanica potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra hrvatskih branitelja, ravnateljica Uprave za nestale i zatočene Ivona Paltrinieri, istaknula je kako resorno ministarstvo neće prestati raditi na otkrivanju istine.
– Ovo nije jedina masovna grobnica na području Pakraca i Lipika, a i broj nestalih koje tražimo na području županije još uvijek govori o razmjerima stradanja na ovom području. Po pitanju nestalih mogu poručiti da se umoriti nećemo, kroz dva tjedan bi na ovom području trebala ponovno krenuti probna iskapanja – rekla je Paltrinieri.
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i gradonačelnik Grada Požege Željko Glavić naglasio je da je žrtvama uskraćena mogućnost življenja u slobodnoj i neovisnoj Republici Hrvatskoj.  
– Ovi stravični zločini nad nevinim ljudima ostavljaju dubok ožiljak na našem narodu. Naša obaveza je čuvati uspomenu na njih, kako bismo osigurali da se takva stradanja nikada više ne ponove. Trajno sjećanje je ključ za izgradnju pravednije i sigurnije budućnosti – rekao je Glavić.
Osim žrtvama u Donjem Čagliću, počast je odana i svim poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima kod spomen obilježja u Lipiku, kao i prvom hrvatskom predsjedniku dr. Franji Tuđmanu. Na samom kraju komemoracije, molitvu je predvodio velečasni Roko Ivanović.

Izvor: pszupanija.hr

Vezano
Vezano