KOMEMORACIJA 33 godine nakon: Obilježena obljetnica tragične pogibije jedanaestorice hrvatskih vitezova na Papuku


Bazi Papuk održana je komemoracija u spomen na tragičan događaj koji je Požeštinu zavio u crno. Dana,  2. prosinca 1991. godine, u poslijepodnevnim satima srpske snage dolaze s područja Slatinskog Drenovca i postavljaju zasjedu na prostoru između sadašnjeg spomen obilježja i objekta Radio relejnog centra. U dobro organiziranu zasjedu srpske snage dočekale su kolonu motornih vozila koja je dolazila iz smjera Velike.
U teretnom motornom vozilu logistike TAM bili su Ivica Zlomislić, Branko Peći, Damir Pišmiš i Tomo Perić, u prvom vozilu pinzgauer Davor Dragić djelatnik zapovjedništva 123. brigade i vojni policajci Vinko Tomašević i Tomislav Pranjković, u drugom vozilu Pinzgauer dva pripadnika odreda veze iz Samobora Anđelko Tule i Tomislav Vužić -Mohenski, dok su iz suprotnog smjera s položaja objekta Radio relejnog centra prema Velikoj krenuli u osobnom motornom vozilu zastava 55 Tade Nikić, djelatnik zapovjedništva 123.brigade i Jozo Koutni, zamjenik zapovjednika 1. bojne 123. Nažalost svi pripadnici izgubili su život u toj zasjedi.
Na Bazi Papuk počast jedanaestorici poginulih hrvatskih vitezova odale su njihove obitelji te predstavnici Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata Požeško-slavonske županije i Udruge hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Odreda veze Glavnog stožera Hrvatske vojske – 40. pukovnije veze GSHV, zapovjedništvo za kibernetički prostor i djelatni vojnici sljedbenici ratne postrojbe.  
Vijenac su položili i izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, posebni savjetnik za veterane Domovinskog rata umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik i gradonačelnik Požege Željko Glavić, izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i potpredsjednika Vlade RH i ministra hrvatskih branitelja, državni tajnik u ministarstvu Zlatan Bašić, izaslanik ministra obrane, umirovljeni general-bojnik Željko Živanović, izaslanstvo Požeško-slavonske županije predvođeno županicom Antonijom Jozić, izaslanstva gradova i općina s područja županije, predstavnici Hrvatske vojske, policije i drugi.
Obilježavanje tužne obljetnice bilo je prigoda za prisjetiti se riječi zapovjednika 123. brigade Miljenka Crnjca koji se 5. prosinca 1991. godine na Trgu Svetog Trojstva, gdje je održana velika komemoracija za poginule pripadnike, obratio u suzama.
– Vaša imena bit će trajno zapisana u 123. brigadi ZNG kao imena ljudi koji su vlastitom krvlju pisali stranice svijetle i ponosne hrvatske povijesti. Ovi hrvatski sokolovi bili su, oni su to danas, i bit će zauvijek, primjer i ponos Hrvatske vojske. U ime gardista nad vašim mrtvim tijelima obećavam: Dok postoji i jedan živi hrvatski gardist u požeškoj brigadi Zbora narodne garde ova općina, kao i svi njezini građani koje ste svojim  životom branili, bit će slobodna – rekao je general Crnjac.
Obećanje je ispunjeno za Božić 1991. godine kad je 123. brigada u potpunosti oslobodila svoju općinu u okviru Operacije Papuk 91. 

Izvor: pszupanija.hr

Vezano
Vezano