U sklopu NOĆI MUZEJA 2025. u Hrvatskom školskom muzeju je predstavljena modna kolekcija „Isprepletene niti“ koja je nastala suradnjom tri slavonske strukovne škole iz sektora Moda, tekstil i koža te Umjetnost i dizajn vođenih promišljanjem o važnosti hrvatskog učitelja i njegovim položajem u društvu nekad i sad. Kolekcija je izložena u Pariškoj sobi Školskog muzeja, u kojoj se čuvaju radovi strukovnih škola iz 19.stoljeća.
Učitelji su uvijek bili poštovani i cijenjeni članovi društva. Sukladno svom društvenom statusu voljeli su se lijepo odijevati te su u hladnim zimskim danima nosili tople vunene ogrtače.
U skladu s tradicijom predstavljena je kolekcija ogrtača s daškom prošlosti uz primjenu pusta na ogrtačima i modnim dodacima, plod zajedničke kreativnosti i suradnje učenika iz triju škola. Uradci su inspirirani bogatom paletom boja i prizora iz prirode, spojenih u elemente etno-dizajna i suvremenog odjevnog izraza.
Učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, Osijek smjera Dizajner tekstila, vođeni prof. izvrsnom savjetnicom Gorankom Stanić, unijeli su osobni izraz i izradili su unikatne tekstilije primjenom tehnike suhog filcanja vunenih niti i pređe na tkanini.
Rezultat je uklopljen u odjevne modele- ogrtače koji su izrađeni u Industrijsko-obrtničkoj školi Nova Gradiška, u smjeru Krojač, pod mentorstvom prof. savjetnice Vere Tomić-Žager i prof.mentorice Dragice Kekez. Ogrtači su sa svim svojim elementima prilagođeni modelima što omogućuje maksimalno prijanjanje i funkcionalnost dizajna.
Učenice smjera Modni tehničar iz Obrtničke škole Požega, dizajnerski su uklopile unikatne tekstilije u gotove modele ogrtača te dizajnerski razvili i izradili završne modne detalje, uz mentorstvo prof. savjetnice Katarine Bajt.
Jedinstveni modni dodatci oblikuju dio kolekcije i stilski fleksibilne komponente koje se mogu odijevati s različitim kombinacijama obogaćujući ogrtače, višeslojnom vrijednošću i nosivošću.
Na predstavljanje projekta i modne kolekcije nastalog u sklopu fakultativne nastave- Tradicijsko odijevanje i tekstilne rukotvorine učenici su se uputili javnim prijevozom HŽ po uzoru na nekadašnja školska putovanja i druženja u vlaku. U sklopu Muzejskog dana posjetio se Etnografski muzej uz stručno vodstvo, obilazak stalnog postava Narodne nošnje iz Hrvatske, s kraja 19. i iz prve polovice 20. stoljeća ali i aktualne izložbe Intimni prostori svakodnevice, izložbu „Putnici“ i „Hrvatski Božić“ – jaslice Danijela Šimunovića. Nakon otvorenja izložbe održana je radionica Ljepota isprepletenih niti pod vodstvom Ivane Dumbović Žužić i Katarine Bajt u suradnji s učenicima i posjetiteljima. Nakon čega je uslijedilo razgledavanje postava Hrvatskog školskog muzeja i Muzeja suvremene umjetnosti.
„Danas se mogu zahvaliti u ime svih naših učenika, sudionika u projektu na predivnoj suradnji sa Hrvatskim školskim muzejom što su omogućili da UMJETNOST IZ ŠKOLA BUDE VIDLJIVA! Izlagati u Hrvatskom školskom muzeju koji je osnovan zahvaljujući iznimnom zalaganju i aktivizmu hrvatskog učiteljstva iznimna je čast. Kroz projektne suradnje imali smo jasan cilj što nas je i motiviralo da utvrdimo, ali i steknemo nova znanja, vještine i neprocjenjiva prijateljstva. Zahvaljujem se ravnateljici muzeja Aniti Zlomislić i muzejskoj višoj kustosici pedagoginji Ivani Dumbović Žužić na iznimnoj suradnji kao i Danijeli Pustahiji Musulin, višoj stručnoj savjetnici pri ASOO na podršci koju nam je iskazala svojim dolaskom“- autorica projekta Katarina Bajt.
Izvor: Katarina Bajt, Obrtnička škola Požega