Prevaren putem mobilne aplikacije
U petak 11. srpnja 2025., policijskim službenicima je prijavio 42-godišnjak s područja Pakraca da mu se dana 10. srpnja 2025. putem mobilne aplikacije javila nepoznata osoba radi kupovine lokota za upravljač te ga zatražila uplatu zbog provjere ispravnosti njegove bankomat kartice.
Nadalje, 42-godišnjak je nepoznatoj osobi uplatio iznos od nekoliko stotina eura nakon čega mu se nepoznata osoba više nije javila. Slijedi daljnje kriminalističko istraživanje dok će zaprimljena kaznena prijava biti proslijeđena nadležnom državnom odvjetništvu.
Ostao bez nekoliko tisuća eura zbog prijevare s kriptovalutama
U petak 11. srpnja 2025., policijskim službenicima je prijavio 68-godišnjak s područja Požege da je od kraja 2021. do lipnja 2025. doveden u zabludu trgovanja kriptovalutama te je u više navrata izvršio plaćanja paketa u svrhu savjetovanja za ulaganje i kupovinu kripotvalutama.
Nakon toga ga je putem mobilnog telefona kontaktirala nepoznata osoba koja mu je rekla da ima dosta zarađenog novca koji mu može biti isplaćen te ga navela da instalira aplikaciju i fotografira karticu bankovnog računa s obje strane, a što je on i učinio.
Nadalje, 68-godišnjak je naknadno putem aplikacije mobilnog bankarstva utvrdio da su mu s računa izvršene transakcije na njemu nepoznat račun u iznosu od nekoliko tisuća eura.
Slijedi daljnje kriminalističko istraživanje dok će zaprimljena kaznena prijava biti proslijeđena nadležnom državnom odvjetništvu.
Upozoravamo građane da budu oprezni kako ne bi postali žrtva ovakvih kaznenih djela. Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada. Budite sumnjičavi, dobro se informirajte i potražite nepristrani financijski savjet prije nego što nekom date ili uložite novac.
Što vam uvijek mora biti sumnjivo:
• – obećanja o brzoj zaradi novca bez posla,
• – poruke u kojima se nudi laka zarada,
• – molbe za manjim donacijama ili neki drugi načini traženja novčane pomoći,
• – traženje osobnih podataka (preslika ili fotografija osobne iskaznice, bankovne kartice, PIN ili CVV broj),
• – molba da kliknete određeni link i spojite se na određeni servis gdje su uglavnom kreirane lažne stranice za plaćanje – primjer tipičnog phishing e-maila,
• – nepersonalizirane poruke i poruke s očiglednim pravopisnim i gramatičkim greškama,
• – poruke koje pozivaju na hitno poduzimanje neke radnje.
O zlouporabi bankovnih kartica građani bi trebali odmah obavijestiti banku koja im je izdala karticu, a u slučaju da su oštećeni kaznenim djelom ili posumnjaju u mogućnost počinjenja kaznenog djela, potrebno je obavijestiti policiju na broj 192.
Više o vrstama kibernetičkih prijevara, kako ih prepoznati te se uspješno zaštititi i unaprijediti svoju računalnu sigurnost saznajte na stranici Web heroj
Pronađena i uništena kumulativna mina
U petak 11. srpnja 2025. oko 17.30 sati u Lipiku u Ulici Stjepana Radića, građanin je ispod mosta pronašao kumulativnu minu za koju je utvrđeno da je zaostala iz Domovinskog rata. Navedenu je na mjestu pronalaska uništio policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu.
Prometne nesreće tijekom protekla 24 sata
Tijekom protekla 24 sata na području PU požeško-slavonske dogodile su se prometne nesreće s materijalnom štetom u Požegi u ulicama Zagrebačka i Industrijska te u Pleternici u Ulici bana Josipa Jelačića.
Izvor: PU požeško-slavonska
Foto: Pixnio