EDUKACIJA Profesorica požeške Tehničke škole boravila u Budimpešti u sklopu Erasmusa

U Budimpešti se održao Europass Teacher Academy tečaj za nastavnike “Integrating AI in the Classroom With Critical Thinking”. Na tečaju je sudjelovala Kristina Sadilek, nastavnica matematike u Tehničkoj školi u Požegi. Tečaj je dio Erasmus+ KA122 projekta mobilnosti učenika i osoblja u području odgoja i općeg obrazovanja “Osnaženi za put do bezbrižne i ekološki održive škole.” Na tečaju su sudjelovale dvije nastavnice iz Češke te dva nastavnika, iz Italije i Bugarske.
Prvi dan tečaja, osim upoznavanja sudionika, bio je posvećen razgovoru o potrebi za AI alatima pri učenju i poučavanju te očekivanjima od tečaja. Kroz različite primjere iz praske uočene su prednosti i nedostatci ChatGPTa, Geminia i Microsoft Copilota. Poslijepodne je bilo rezervirano za razgledavanje grada.
Budimpešta, glavni grad Mađarske, jedno je od najživopisnijih i kulturno najbogatijih mjesta u Europi. Smještena na rijeci Dunav, Budimpešta se sastoji od dva glavna dijela – Budima i Pešte, koji su se službeno spojili 1873. godine. Buda se nalazi na zapadnoj obali i poznata je po svojim povijesnim brežuljcima i znamenitostima, dok je Pešta na ravnijem istočnom dijelu, s modernijom arhitekturom i užurbanim životom. Sudionici tečaja posjetili su Budimski dvorac, simbol mađarske povijesti i kulture te Ribarsku tvrđavu i crkvu svetog Mateja od kuda se pruža impresivan pogled na Dunav i zgrade Parlamenta. U Parlamentu se čuva Kruna svetog Stjepana, žezlo, krunidbeni mač i kraljevska jabuka. Poslijepodnevnu šetnju završili su posjetom Trgu heroja.
Drugi dan tečaja bio je posvećen izradi vlastitog tekstualnog materijala uz pomoć AI alata. Zaključak je bio kako AI alati mogu generirati “što god želimo” ako je zahtjev dovoljno konkretan, ali sažet. Poslijepodne je ponovno bilo rezervirano za razgledavanje grada. Sudionici tečaja posjetili su zgradu Centralne gradske tržnice, baziliku svetog Stjepana, prošetali su lančanim mostom, Mostom slobode te Elizabetinim mostom. Odmor i osvježenje potražili su u Váci ulici koja je ispunjena dućanima, kafićima i restoranima što je čini omiljenim mjestom za turiste i lokalno stanovništvo. Imali su priliku kušati tradicionalne mađarske slastice, žarbo kocke i doboš tortu.
Treći i četvrti dan tečaja bili su posvećeni izradi i uređivanju vlastitih materijala (prezentacija, pjesama, fotografija) uz pomoć različitih AI alata. Zaključak je bio kako se AI alati prilagođavaju specifičnim potrebama korisnika, donoseći inovacije i nove prilike za rast i razvoj. Poslijepodne su sudionici tečaja posjetili Gellért brdo na kojem se nalazi Citadella i Margitin otok, popularan gradski park smješten na Dunavu između Budima i Pešte. Navečer su uživali u vožnji brodom uz melodiju Straussova valcera „Na lijepom plavom Dunavu“.
Posljednji dan edukacije sudionici su započeli kritičkim promišljanjem o svemu što su naučili o umjetnoj inteligenciji i AI alatima. Nakon toga, sudionici su bili podijeljeni u grupe, a zadatak je bio osmisliti nastavni sat na temu po vlastitom izboru u kojem će učenici koristiti AI alate. Po završetku zadatka, članovi grupa svoje su ideje izložili ostalim sudionicima. Na kraju su dodijeljeni certifikati za uspješno odrađenu edukaciju.
AI alati i kritičko promišljanje postali su ključni aspekti modernog obrazovanja i svakodnevnog života. Integracija AI alata u odgoj i obrazovanje pruža brojne prednosti, ali također zahtijeva aktivno kritičko promišljanje. Učenici moraju naučiti ne samo koristiti AI alate već i razumjeti njihove posljedice i potencijalne rizike budući da oni snažno utječu na privatnost i ljudsku autonomiju.
Ovo je bila zadnja mobilnost u Erasmus+ KA122 projektu „Osnaženi za put do bezbrižne i ekološki održive škole“ kojeg sufinancira Europska unija.

Izvor:Kristina Sadilek

Vezano
Vezano