Gradonačelnik Požege dr.sc.Željko Glavić danas je sazvao konferenciju za novinare, prvu u svom dosadašnjem mandatu.
– Smatrao sam da je došlo vrijeme da se nešto kaže o o tim, po meni nevažnim, izmišljenim napisima u pojedinim medijima: Ja se na njih nisam osvrtao tijekom ove, gotovo tri i pol godine, jer, ako bi se bavio time, ne bi se stigao baviti onim što mi je posao, zbog čega su me građani izabrali. Isto tako se nisam bavio niti nekakvim istragama, ja nisam istražitelj nego gradonačelnik, ima tko se tim treba baviti. Da li sam možda trebao ili nisam, ne znam, ali siguran sam da to nije posao gradonačelnika. Ako nešto nije bilo u redu, ima tko to treba ispitati kao i ovo sada obzirom na napise u medijima, pogotovo u posljednje vrijeme, iako to traje, naravno, uvijek na istom portalu, već neko vrijeme. Traje tri godine. Pa bih vam ja htio na nekoliko pitanja, koja su sad u javnosti otvorena odgovoriti – kazao je u uvodu gradonačelnik.
Ignoriranje Gradskog vijeća i vijećnika
Prvo na što se osvrnuo gradonačelnik Glavić, bio je napis o tome da on ignorira Gradsko vijeće i vijećnike jer nije došao na sjednicu Odbora za financije.
– Gospodin Obradović to problematizira, on je s tog odbora demonstrativno otišao. Prvo, gradonačelnik nije član Odbora za financije i nije niti predviđeno da gradonačelnik bude na Odboru za financije nego pročelnik Odjela za financije i naravno, pročelnica Odjela je bila. Provjerio sam s gradonačelnicima drugih gradova sličnih Požegi, pa čak i većih od Požege, provjerio sam sa županijom: nigdje nije pravilo da gradonačelnik mora dolaziti na Odbor za financije. Odbor za financije radi neovisno a oni ga pozovu kad je nešto izvanredno što bi eventualno gradonačelnik mogao objasniti a pročelnik ne može. Dakle ne vidim razloga da se o tom piše, osim toga da je to trebalo kao još jedna reska u tom nizu napisa, ne vidim nekog drugog razloga – rekao je gradonačelnik Glavić.
Zapošljavanje bez natječaja
Druga tema na koju se osvrnuo gradonačelnik na konferenciji za novinare, odnosila se na zapošljavanje bez natječaja u gradskom trgovačkom društvu Auretis.
– Stvarno je licemjerno da to pitanje postavlja SDP, licemjerno je pogotovo zato što je predsjednik SDP-a, gospodin Obradović, 15.listopada 2010.godine u Tekiji zaposlen na radno mjesto pomoćnika direktora za ekonomsko-pravne poslove s najvišim koeficijentom do direktora bez raspisanog natječaja, na isti način na koji je Domagoj Prša imenovan za direktora trgovačkog društva Auretis. Da se razumijemo, i jedno i drugo je zakonito. To je po Zakonu o trgovačkim društvima, članak 441. U takvim slučajevima imenuje se član Uprave ili direktor do opoziva. Kao što je imenovan tako se i razrješuje. Pa, Komunalac vam tako godinama mijenja direktore i Zakon o trgovačkim društvima tu temu obrađuje: Nikad to nije bio problem niti se o tome raspravljalo, osim evo sad. Netko tko je na taj način zaposlen u tada trgovačkom društvu Tekija problematizira nešto što je i tad i sad bilo zakonito. I u jednom i u drugom slučaju. Dakle, nema nikakvog govora o nezakonitosti. Vi dobro znate koliko treba priprema, koliko brige, i šta sve treba organizirati da bi tih par mjeseci u Baški 350 djece sigurno ljetovalo, da bi sve to prošlo u redu. S druge strane, isto tako znate koliki je posao festival Zlatne žice Slavonije koji, također, ide u organizaciji Auretisa. Jer, Grad je to mogao neko vrijeme premostiti, da bi sredio neku situaciju, ali, Grad nije taj tko može trajno biti organizacijski okvir tog festivala. Naravno, Grad će uvijek stajati iza tog festivala, pogotovo u financijskom smislu, ali u organizacijskom, to će sve raditi tvrtka Auretis Samo, da bude još jasnije, dok je bio Aureafest, kao gradski zaposlenik na puno radno vrijeme bio je jedan djelatnik cijelu godinu i obavljao poslove vezane uz organizaciju festivala Aureafest. Kad su oni prestali organizirati festival, onda naravno, da smo i njega otpustili, napravili novi okvir i novi okvir se zove Auretis. Auretis će imati cijele godine posla oko organizacije, ne samo ova dva događaja nego, bit će tu i drugog. Osim toga, ne znam zašto je sporno da, ako Slav.Brodu treba dva takva trgovačka društva, Požega ima jedno? Isto vam je to kao s odjelima. Proziva se zašto Požega ima 5 odjela i 2 službe? Istovremeno Slav.Brod ima 8 odjela i jednu službu. Ne znam što je to što bi u Požegi trebalo biti drugačije nego u Slav .Brodu. Osim toga, taj odjel koji se problematizira, osim Gospića imaju sva županijska sjedišta u Hrvatskoj pa sad, ako Požega treba biti ta koja treba biti na razini valjda najbeznačajnijeg grada u Hrvatskoj, jedino u tom kontekstu mi može biti jasno da se to pitanje problematizira, ni u jednom drugom – kazao je gradonačelnik.
Rekonstrukcija javne rasvijete
Požeški gradonačelnik se osvrnuo i na prozivke vezane uz rekonstrukciju javne rasvijete za što će biti utrošeno 1.250.000,00 eura.
– Ja sada javno pozivam institucije da razmotre mogućnost obrade tog slučaja – kazao je gradonačelnik. Na prethodna dva natječaja, rekao je, cijene su bile mnogo veće.
– Bjelovar je proveo za gotovo identičan broj rasvjetnih tijela natječaj za led rasvjetu i gotovo u postotak istu cijenu nakon javnog natječaja postigao. Očito je to tržišna cijena. Zašto je sumnjivo što je nešto provedeno jeftinije od onog što je pokušano prije a skuplje- zapitao je gradonačelnik.
Požeški sportski savez
Opširno se gradonačelnik osvrnuo i na napis vezan uz tajnika Požeškog sportskog saveza.
– Posebno me se na neki način dojmilo kada je tajnik Požeškog sportskog saveza otrčao u SDP se požaliti da njega gradonačelnik smjenjuje, da mu prijeti. Taj dio mi je bio posve nejasan prvo, ne znam što radi u SDP-u? Da li to sad znači da će SDP biti nekakav arbitar ili što god. Ja uopće ne mogu shvatiti šta politika radi u Požeškom sportskom savezu. Njihov Izvršni odbor ima članove koje su predložili sportski klubovi i nijedan, apsolutno nijedan, nije imao ni podršku ni otpor od strane politike. Pa i jedan istaknuti član SDP-a je član Izvršnog odbora. Dakle, nitko ga nije onemogućavao da bude u Izvršnom odboru. U Izvršnom odboru nema politike. U Požeškom sportskom savezu nema politike. Zašto je sad trebala politika pogotovo na ovakav način i na ovakvim temama meni nije jasno. Istina je da sam nezadovoljan nekim stvarima vezanim uz Požeški sportski savez – kazao je gradonačelnik. S tim u vezi je predočio i pisani tekst u kojemu se detaljno osvrnuo na ovo pitanje. Objavljujemo ga u cijelosti.
“SDP podržava politizaciju sporta u Požegi”
„U ponedjeljak 9. rujna o.g. u uredu gradonačelnika održan je poslovni sastanak s tajnikom Požeškog sportskog saveza. Prije desetak dana održan je i sastanak predsjednika Izvršnog odbora PSS s gradonačelnikom.
Na tim sastancima gradonačelnik je otvoreno izrazio nezadovoljstvo stručnim radom u Savezu, a posebno transparentnošću trošenja javnog novca i poštivanju zakonskih propisa.
Gradonačelnik je prigovorio što i nakon inzistiranja u više navrata, još uvijek nije napravljena analiza stanja s planom i strategijom razvoja sporta u Požegi , što bi trebalo biti podloga odlukama o financiranju sporta od strane Grada Požege. Stručni rad je neorganiziran, bez plana i programa, suradnja sa školama gotovo nikakva, pojedini sportovi zanemareni. Gradonačelnik je naveo primjere nekih gradova sličnih Požegi, predočio je i konkretan primjer cjelovite strategije razvoja sporta jednoga grada, s konkretnim podacima o sadašnjem stanju i razvojnim planovima. Predložio je da Izvršni odbor i tajnik razmotre mogućnost izmjene sistematizacije radnih mjesta radi boljeg rasporeda poslova među zaposlenicima. Posebno je naglašena potreba davanja odgovarajućeg okvira stručnom radu.
Gradonačelnik je podsjetio na brojne prigovore unutarnje revizije na vođenje dokumentacije, posebno financijske, te ukazao na obvezu kontrole namjenskog trošenja javnog novca kojim Grad preko Požeškog sportskog saveza financira rad sportskih klubova i udruga.
Gradonačelnik je naveo primjere nenamjenskog trošenja novca namijenjenog sportu, pa je tako podsjetio na račune jednog sportskog kluba iz 2020. godine koji su plaćeni pod prijetnjom ovrhe, a na kojima je trošak 1200 boca piva, gotovo 3000 kuna trošak cigareta Marlbora, hrana za pse itd.
Spomenuto je i vraćanje pozajmica jednog sportskog kluba od privatnih osoba bez odgovarajućih odluka i namjene, neka plaćanja mimo službenog računa sportskom klubu koji je bio u blokadi što je završilo gašenjem 140 godina starog kluba, neovlašteno davanje u najam, itd.
Gradonačelnik nije niti u jednom trenutku rekao da je Požeški sportski savez izravno kriv za navedene i nenavedene primjere, ali ne može se niti praviti da se to Saveza ne tiče. S gotovo 1,5 milijun eura javnog novca namijenjenog sportu ne može se raspolagati s glavom u pijesku. U sportskim klubovima koji potroše najviše novca namijenjenog sportu danas je situacija posve drugačija, nažalost ne zaslugom Požeškog sportskog saveza i tajnika.
Neistina je da se prijetilo. Istina je da se upozoravalo da ovakvim netransparentnim i neodgovornim upravljanjem najviše štete mogu imati sportski klubovi i udruge, ne zbog toga što će Grad smanjiti sredstva, jer neće smanjiti, nego zbog načina kako se Savezom upravlja. Već sada raspoređivanje sredstava bez opravdanih kriterija najviše šteti upravo najboljim sportskim klubovima.
Točno je da Grad i gradonačelnik ne biraju i ne smjenjuju tajnika Saveza. To je jasno propisano. Ali, točno je i da gradske službe i gradonačelnik imaju i pravo i obvezu upozoravati na nenamjensko trošenje novca dodijeljenog Savezu iz proračuna kao i na bilo koje nezakonito postupanje s novcem, opremom i sportskim objektima.
Tajnik je na kraju razgovora korektno rekao da želi razmisliti o svemu, pa bi došao u petak reći svoje mišljenje.
No, da bi po tko zna koji puta zadržao isto stanje, za probleme okrivio sve i svakoga, a za uspjehe pohvalio sebe, obratio se predsjedniku županijskog SDP-a , koji ga je naravno podržao i usput iskoristio u političke svrhe. Time je Požeški sportski savez u kojemu u ovom mandatu niti jedan član Izvršnog odbora nije došao političkom voljom, uveo politiku na velika vrata u Savez.
A što je SDP time zapravo podržao? Prije svega politizaciju sporta u Požegi i nejasne kriterije i netransparentnost u trošenju javnog novca namijenjenog sportu. Nije loše to znati.
Tekst i foto: V.Milković