Inozemna priznanja za prehrambene proizvode nisu česta u našoj županiji a baš jedno takvo, popularno zvano ‘Oskar hrane’, ipak je nedavno došlo. Informaciju o tome objavio je portal Compas iz Lipika a prenosimo ju u cijelosti.
OSKAR HRANE DŽEMU IZ KLISE
Britanski Great Taste Award, prestižno svjetsko priznanje za hranu i piće, stiglo u Klisu
Jedna od najprestižnijih nagrada u prehrambenoj industriji Velike Britanije, Great Taste Award, često nazivana i „Oskar hrane“, sletjela je ni manje ni više nego – u Klisu. Zasluga je to Sanje Penić, bivše Zagrepčanke i vlasnice OPG Rosa Petalis, odnedanvo sa sjedištem u ovom malom mjestu lipičkog zaleđa, čiji je namaz od ruže u velikoj konkurenciji dobio jednu od tri moguće zvjezdice u konkurenciji namaza i džemova.
Odemo li u krajnost, vrednovanje kvalitete zvjezdicama, usporedit ćemo načinom na koji to u kulinarskom svijetu čini Michelin, koji svojim zvjezdicama prepoznaje vrhunske restorane i one najbolje izdiže iz kruga prosječnosti.
„Slično je i s ovom nagradom, objašnjava Sanja, s razlikom što se ovdje ocjenjuje pojedinačne prehrambene proizvode, uključujući sve od sireva, ulja, čokolada, pića, namaza itd. Osvajanje GTA zvjezdice značajno poboljšava vidljivost i reputaciju proizvoda, jer se ona smatra pokazateljem vrhunske kvalitete, pa potrošači često traže proizvode s ovom oznakom nagrade, znajući da su prošli rigorozan proces ocjenjivanja.“
Sanjin je namaz svoju zvjezdicu zaslužio među tisućama srodnih proizvoda, nakon što je zasladio nepca čak pedest kušača u ocjenjivačkom žiriju.
Tragom toga, Penićeve smo posjetili na imanju u Klisi gdje na 1000 četvornih metara ima posađeno preko 300 sadnica ruža. U kratkom razgovoru osvrnula se na proteklo uzbuđujuće razdoblje.
Ovdje je zemlja bogom dana…
„Došla sam iz Zagreba na imanje koje smo kćer i ja kupile 2014. godine, dok se suprug liječio u Toplicama Lipik. Svidio nam se kraj, pa smo kupili kuću iz obnove i kasnije je uredili. Prije pet godina započela sam ovaj hobi s cvijećem. Na imanju uzgajamo ruže i proizvodimo različite proizvode od cvijeća i voća, s fokusom na ruže, a planiramo proširiti asortiman. Želim, prije svega, razbiti uvriježeno mišljenje da se ništa ne isplati i da ništa ne može uspjeti. Treba samo hrabrosti, jer zemlja je ovdje bogom dana i treba se samo sagnuti…“, priča nam Sanja.
Svoje proizvode uglavnom prodaje na sajmovima, a stare veze još je povezuju sa zagrebačkim područjem. Kao primjer, spomenula je moguću suradnju sa zagrebačkom slastičarnicom Amelie, koja je zainteresirana za uvrštavanje nagrađenog namaza od ruže u svoj asortiman. Pogotovo danas, kad na njegovoj etiketi sija jedna vrijedna zvijezda.
Ovo nije džem za palačinke ili četvrt kruha
Na pitanje kako je uopće došla na ideju da se prijavi na međunarodno ocjenjivanje, Sanja odgovara:
“Zanimalo me da netko stručan ocijeni kvalitetu proizvoda. Nije isto kad vam bakica na tržnici kaže da je nešto preslatko ili kad vam pedeset različitih kušača s različitim preferencijama daju prosječnu ocjenu. Tamo se provode detaljne analize, i htjela sam povratnu informaciju o tome što treba doraditi. Važno je znati da su ovaj namaz radile već naše bake, receptura je slična, ali mi smo se usmjerili na smanjenje udjela šećera i povećanje udjela latica. Okus je intenzivan, s više od 50 posto pulpe, pa imate dojam kao da jedete pravu ružu. Ne sviđa se svima, jer neki osjećaju da je okus poput parfema, iako zapravo nije. Zato sam poslala dvije teglice namaza s etiketama i podacima o sastojcima i našla se na ocjenjivanju u globalnoj konkurenciji tisuća proizvoda“.
Kako se u praksi konzumira nagrađeni namaz u pakiranju od 106 ml i vrijedan oko 6 eura, upitali smo Sanju, pretpostavljajući da nije riječ o proizvodu koji se namaže na četvrt kruha. Sanja se nasmijala i objasnila da to nikako nije džem za, recimo, palačinke. Prema njezinom iskustvu, najbolje ide uz croissant, nanesen u tankom sloju, ili kao dodatak kolačima. Na kraju, ljudi su različiti, pa je najbolje koristiti ga onako kako kome najviše odgovara.
Izvor. Lipički Compas