OBLJETNICA NAJHUMANIJE AKCIJE U DOMOVINSKOM RATU „Ovdje će biti dom sigurnosti i topline hrvatskim braniteljima“

U Pakracu, gradu heroju Domovinskog rata, u noći s 29. na 30. rujna 1991. godine, zbila se akcija koja je sinonim za ljudskost, etiku i humanost. Akcijom poznatom pod nazivom „Najhumanija akcija u Domovinskom ratu“, tijekom ratne stihije hrvatski branitelji evakuirali su 270 psihijatrijskih bolesnika iz pakračke bolnice, a u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske, ogranak Pakrac-Lipik upriličeno je obilježavanje 33. obljetnice tog povijesnog događaja.
Obljetnici je nazočio i potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved koji je istaknuo da akcija oslikava karakter hrvatskih branitelja, vojnika i policajaca, koji su izlažući vlastite živote evakuirali pacijente na sigurno mjesto.
Najavio je kako će u znak zahvale svim hrvatskim braniteljima zgrada stare psihijatrije postati prvi centar za trajni smještaj hrvatskih branitelja u Hrvatskoj.
– Raduje me najaviti da ćemo ovdje imati naš ponos koji će biti dom u pravom smislu, dom topline i sigurnosti naših hrvatskih branitelja, baš kao što su oni pružali toplinu i sigurnost ljudima koje su ovdje izvlačiti i spašavali im živote. Braniteljski centar ćemo sagraditi proračunskim sredstvima upravo kao snažnu poruku Vlade Republike Hrvatske na čelu s premijerom Plenkovićem i kao zahvalu vama, hrabrim ljudima i zahvalu gradu Pakracu. Učinit ćemo to u istom onom zajedništvu koje smo imali u Pakracu 1991. godine – rekao je Medved posebno istaknuvši kako Ministarstvo hrvatskih branitelja sve napore ulaže u otkrivanje sudbine nestalih.

Marko Martinelii, uputio je zahvale ministru Medvedu, istaknuvši da će se uspostavom braniteljskog centra realizirati želja hrvatskih branitelja.  Kao sudionik akcije podsjetio je na događanja koja su se zbila, rekavši da nitko od sudionika nije razmišljao da će ta akcija biti jedna od najhumanijih akcija u Domovinskom radu.
– Napravili smo improvizirani prijelaz preko Pakre i bilo je pitanje „Kako ćemo?“, a odgovor je bio „Zagazi i kreni“. Akcija je bila tijekom noći, pacijenti su se kroz prozor izvlačili u sistemu štafete, jedan za drugim su išli do Pakre gdje su ih dečki prebacivali do autobusa, a imali smo i teških nepokretnih slučaja koji su se trebali nositi – rekao je Martinelli, istaknuvši da su pacijenti bili pretežno srpske nacionalnosti, što je zapravo pravi dokaz veličine akcije.
Saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Pakraca Anamarija Blažević naglasila je kako je obilježavanje akcije u prvom redu slavljenje života i hrabrosti hrvatskih branitelja.
– Obilježavanje najhumanije akcije je slavljenje života. Ovdje nije bilo poginulih, ranjenih i ovdje slavimo život i vas hrabre hrvatske branitelje koji ste spasili živote teško bolesnih psihijatrijskih pacijenata, ne pitajući tko si, jesi li bio ili nisi bio. Vjerujem da se tada to pitalo, akcija ne bi završila kako je završila i time želim apelirati na jedinstvo svih vas hrvatskih branitelja jer nam je to zajedništvo potrebno, hrvatskih branitelja je nažalost sve manje – rekla je Blažević istaknuvši inicijativu Požeško-slavonske županije i Grada Pakraca da pakračka bolnica nosi naziv Opća županijska bolnica i bolnica hrvatskih veterana “dr. Ivan Šreter” Pakrac.

Izaslanica ministra zdravstva, Anita Milas-Anzić, naglasila je važnost osiguravanja zdravstvene skrbi hrvatskim braniteljima, kao i svim pacijentima, tijekom Domovinskog rata istaknuvši da je zdravstvena skrb dala doprinos velikoj pobjedi Hrvatske.
– Ova akcija bila je čin istinske dobrote hrvatskih branitelja, koji su djelovali refleksno i bez oklijevanja. Čestitam vam na današnjoj obljetnici i želim vam ponajviše zdravlja – rekla je Milas-Anzić.

Uputivši zahvalu hrvatskim braniteljima, županica Požeško-slavonske županije Antonija Jozić naglasila je da sudionici Najhumanije akcije i svi hrvatski branitelji trebaju biti ponosni što su dionici stvaranja slobodne i neovisne Hrvatske.
– Domovinski rat bio je obrambeni rat – rat koji Hrvatska nije željela, ali se nažalost dogodio i iz njega je proizašlo ostvarenje tisućljetne težnje o samostalnoj i suverenoj Hrvatskoj. Ovdje na području ovoga grada, živio je i veliki mirotvorac doktor Ivan Šreter. Nekidan smo imali priliku slušati snimku njegova govora i kada ga stavite u kontekst današnjeg vremena to je jedan pomirljivi i miroljubivi govor uobičajen u političkom obraćanju ili bilo kakvom javnom nastupu. Tada, u tim godinama, kada je zlo krenulo na Hrvatsku, je bio puno više od govora i sigurna sam da su na tragu toga govora Pakračani i krenuli u akciju evakuacije psihijatrijskih bolesnika bez pitanja tko si i što si, nego isključivo s težnjom da se spasi ljudski život – rekla je Jozić uputivši zahvale ministru Medvedu na svemu što čine po pitanju prava hrvatskih branitelja i traganja za nestalim hrvatskim braniteljima.
Uz obilježavanje obljetnice kod spomen obilježja na Trgu bana Josipa Jelačića u Pakracu odana je počast svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima.

Izvor: pszupanija.hr

Vezano
Vezano