Sukladno zakonu, Grad Pleternica dva puta godišnje financira deratizaciju, proljetnu i jesensku.
Ovih je dana započela redovita proljetna sustavna deratizacija na području cijeloga grada i svih naselja. Na terenu su timovi Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije.
Važno je napomenuti kako kemijska deratizacija nije dovoljna ako se svatko od nas ne pridržava i drugih preporučenih preventivnih mjera. Podsjetimo da glodavci prenose tridesetak bolesti, kao što su hemoragijska groznica, tifus, bjesnoća, tuberkuloza, leptospiroza i trihineloza.
Zbog velike uloge štakora u širenju zaraznih bolesti, ali i velikih ekonomskih šteta koje čine gdje god su prisutni, nužno je provoditi kontroliranu sustavnu deratizaciju.
![](https://pozeskivodic.com/wp-content/uploads/2024/04/IMG_0662-scaled-1-768x512.jpg)
Sustavna deratizacija provodi se planiranjem blokova koji započinju od periferije prema središtu sistemom koncentričnih krugova ili obrnuto. Količina izloženih zatrovanih mamaca ovisi o utvrđenom stupnju infestacije površine, prostora ili objekta u trenutku provođenja mjere odnosno sukladno propisanim normativima.
Da bi se osigurao uspjeh u borbi protiv štetnih glodavaca, a uz to izbjegle eventualne nezgode pozivamo sve vlasnike stanova, kuća, okućnica kao i sve ostale stanare da se obvezno surađivati s ekipama koje provode suzbijanje štetnih glodavaca tako da im daju sve tražene informacije i omoguće pristup u sve prostore gdje je potrebno izložiti zatrovane mamce.
Vlasnicima ili članovima stambenih jedinica koje djelatnici Zavoda za javno zdravstvo nisu zatekli kod kuće u trenutku provođenja mjere deratizacije, bit će ostavljena obavijest u poštanskom sandučiću s njihovim brojevima telefona zbog dogovora novog termina provođenja mjere deratizacije.
Izvor: Grad Pleternica