Održana je godišnja skupština Povijesnog društzva Požega. Tim povodom predsjednik Vinko Tadić medijima je uputio slijedeću izjavu:
Večeras smo održali svečanu godišnju skupštinu Povijesnog društva Požega. Naša Udruga postigla je izvrsne rezultate u 2022. godini. Na samom početku godine, zajedno s Biro-tiskom d. o. o., objavili smo knjigu pokojnoga Dane Pavlice „U vatrama Počitelj (1263. – 1993.)“, a riječ je o interdisciplinarnom djelu koje obuhvaća povijest sela Počitelja u Lici od srednjega vijeka do suvremenoga doba. Knjiga je izazvala veliku pozornost javnosti, naših i stranih znanstvenika. Poznati znanstvenici napisali su nekoliko recenzija, prikaza i osvrta na tu knjigu. Kao urednik primio sam više desetaka pisama čitateljica i čitatelja, uglavnom Ličana i Ličanki diljem svijeta, s pohvalnim komentarima o knjizi. Profesor Dane Pavlica preminuo je 2005. godine, a njegova supruga dopustila je objavu rukopisa. Autor je to djelo pisao teško narušena zdravlja i doslovno posljednjim snagama završio rukopis.
U ovoj godini organizirali smo Festival znanosti u trajanju od pet dana i Dan povijesti u Požegi. To su nacionalni projekti u koje smo bili uključeni. Povijesno društvo Požega organiziralo je niz predavanja, predstavljanja knjiga, rasprava i radionica. Spomenut ću poticajna predavanja kolegice Mihaele Markovac o toleranciji i gospođe Jasenke Kranjčević o trima zaboravljenim požeškim arhitektima. Bili smo suorganizatori predstavljanja knjige Gorana Đurđevića „Dnevnik čitanja – prikazi, recenzije i osvrti (2012. – 2022.)“. Imao sam čast biti urednikom te vrijedne knjige. Povijesno društvo Požega sudjelovalo je u organizaciji predstavljanja knjige gospodina Josipa Fajdića „Slavonci i (ili) Ličani – tragovi i poveznice“. Organizirali smo predstavljanje knjiga Hrvoja Klasića „Bijelo na crno“ i „Crveno na crno“. To su samo neke od aktivnosti naše Udruge tijekom 2022. godine. Večeras nam je kolegica Mihaela Markovac održala predavanje pod naslovom „Josip Kolombo – između nacije i klase“. Govorila je o progonima političkih protivnika u doba diktature kralja Aleksandra od 1929. do 1934. godine. U to doba najviše su progonjeni i zatvarani komunisti kao protivnici jugoslavenskoga monarhističkog režima.
Dobitnik Godišnje nagrade Povijesnoga društva Požega za 2020. godinu je gospodin Borivoj Zarić. Za 2021. ta nagrada posthumno je dodijeljena Zlatku Uzelcu, a za 2022. kolegici Mihaeli Markovac. Oni su dali veliki doprinos radu Povijesnog društva Požega.
Iako je u ovogodišnjem programu bilo aktivnosti za osobe svih dobnih skupina, posebnu pozornost posvetili smo radu s učenicima osnovnih škola. Surađivali smo s brojnim udrugama i ustanovama. Ovom prilikom upućujem svoje veliko hvala svim ljudima koji su na bilo koji način pomogli realizaciju programa Povijesnog društva Požega. Proteklih nekoliko godina financirali smo naš rad isključivo prilozima članova.
Članovi Povijesnoga društva Požega ističu se u našoj sredini po radu na suočavanju s bolnim događajima hrvatske povijesti. Uvijek smo naglašavali da je historija cjelina, a zlo čine, prije svega svome narodu, ali i drugima, pojedinci i grupe koji neke segmente izdvajaju iz cjeline i uzdižu na ih razinu općega. Na to su upozoravali vodeći intelektualci naših prostora poput povjesničarke Latinke Perović i filozofa Milana Kangrge. U Hrvatskoj postoji problem sa suočavanjem i prevladavanjem prošlosti. Kolegice i kolege okupljeni u Povijesnom društvu Požega do sada su učinili velike napore da pomognu barem dijelu građanki i građana Požege u njihovu nastojanju da vide svoju prošlost onakvom kakva je bila, bez iskrivljavanja, uljepšavanja i tome slično. To je smisao djelovanja Povijesnoga društva Požega. Tako ćemo nastaviti.
Vinko Tadić, predsjednik Povijesnog društva Požega