Udruga logoraša srpskog koncentracijskog logora Bučje, osnovana kako bi očuvala sjećanje na žrtve logora i nastavila potragu za nestalima, 16. siječnja službeno je prestala s radom. Odluku o gašenju Udruge potvrdila je njezina predsjednica Ivana Rihter, koja je naglasila da je smanjenje broja članova i starija dob preostalih članova glavni razlog prestanka aktivnosti.
„Naša populacija je starija, broj članova se smanjuje, a rad postaje pretežak za jednu osobu“, izjavila je Rihter. Poseban udarac za Udrugu bio je nedavni gubitak Zvonimira Brkašića, dugogodišnjeg člana. Kako piše Radio Daruvar, sve manje članova i sve teži uvjeti rada doveli su do ove teške odluke.
Unatoč prestanku rada Udruge, Rihter planira nastaviti s radom u novom okviru. Najavila je kako će se pridružiti Hrvatskom društvu logoraša i ostati aktivna članica Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja. Posebno će se posvetiti istrazi sudbine još uvijek nestalih osoba s područja logora Bučje, istaknula je u izjavi za Radio Daruvar.
Logor Bučje, smješten nedaleko od Pakraca, jedno je od najzloglasnijih mjesta stradanja hrvatskih civila i branitelja tijekom Domovinskog rata. U razdoblju od kolovoza 1991. do siječnja 1992. godine, kroz ovaj logor prošlo je više od 300 zarobljenika, među kojima su se nalazili hrvatski vojnici, civili, pa čak i žene i djeca. Među zatočenicima su bili i civili srpske nacionalnosti koji su zbog suradnje s Hrvatima ili odbijanja sudjelovanja u paravojnim postrojbama doživjeli iste torture.
Zarobljenici su držani u krajnje nehumanim uvjetima, suočeni s fizičkim i psihičkim mučenjem. Za mnoge od njih logor je bio mjesto odakle se nikada nisu vratili. Točan broj stradalih nikada nije utvrđen, a 23 osobe s područja logora Bučje još uvijek se vode kao nestale.
Izvor: Lipički Compas