TEHNIČKA ŠKOLA POŽEGA Prof. Marina Mirković na eTwinning seminaru u Finskoj

U Finskoj je održan eTwinning seminar „Engage, inspire, empower: Citizenship education through eTwinning“ čija je svrha bila pružiti eTwinning nastavnicima znanje, strategije i resurse potrebne za učinkovito uključivanje građanskog obrazovanja u njihovu nastavnu praksu. Na seminaru je sudjelovalo oko 60 sudionika iz cijele Europe. Iz Hrvatske je sudjelovalo četiri nastavnika: Anita Šimac (Osnovna škola Petra Preradovića, Zadar), Antonija Kojundžić (Osnovna škola Ivana Filipovića Osijek) Branko Rumenović (Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana Ogulin) i Marina Mirković (Tehnička škola, Požega) u organizaciji Agencije za mobilnost i programe Europske unije.
Građansko obrazovanje promiče društvo koje karakterizira pluralizam, nediskriminacija, tolerancija, pravda, solidarnost i ravnopravnost spolova. Kako bi se postigli ovi ciljevi, građansko obrazovanje usmjereno je na pripremu učenika da postanu aktivni, informirani i odgovorni građani. To uključuje stjecanje potrebnih kompetencija za doprinos razvoju i dobrobiti društva.
Nastavnici su ključni čimbenici u ovom procesu. Potrebna im je snažna obuka i podrška za učinkovito odgajanje nove generacije demokratskih građana. Međukulturalna suradnja može potaknuti međusobno razumijevanje, poštovanje i aktivno sudjelovanje u demokratskim procesima. eTwinning podiže svijest o kulturnoj raznolikosti i zajedničkoj europskoj baštini, ali također priprema učitelje i učenike vještinama za odgovorno, uključivo globalno građanstvo. Priznajući ključnu ulogu koju škole imaju u oblikovanju mladih umova i njegovanju demokratskih vrijednosti, ova radionica ima za cilj pružiti nastavnicima znanje, strategije i resurse potrebne za učinkovito uključivanje građanskog obrazovanja u njihovu nastavnu praksu. Osnaživanjem nastavnika da promiču samosvijest, građanski angažman i inkluzivnost, nastojimo njegovati generaciju odgovornih i aktivnih građana koji će pridonijeti svjetlijoj budućnosti za sve.
Ciljevi ove radionice bili su:
• Jačanje znanja nastavnika o demokratskim načelima, građanskim procesima i važnosti građanskog obrazovanja u poticanju društvene kohezije i inkluzivnosti.
• Opremanje nastavnika inovativnim alatima, tehnikama i resursima za učinkovitu integraciju građanskog obrazovanja u njihove nastavne planove i programe i praksu u učionici.
• Osnaživanje nastavnika za stvaranje inkluzivnih učionica koje poštuju različitost, promiču jednakost i potiču aktivno sudjelovanje učenika u građanskom životu.
• Izgradnju povjerenja nastavnika i vodstva u pružanju građanskog obrazovanja, uz podršku planiranja lekcija, najboljih praksi i praktičnih aktivnosti.
• Olakšavanje razmjene ideja, iskustava i resursa, njegovanje zajednice edukatora posvećenih njegovanju aktivnih i odgovornih građana.

Sudionici seminara sudjelovali su u radionicama:
• Oblikovanje sutrašnjice: uloga održivog razvoja u poticanju uključivog globalnog građanstva
• Ozelenjavanje eTwinninga
• Učinimo buduće obrazovanje inkluzivnijim i dostupnijim
• Osnaživanje škola za aktivno građanstvo
• Svladavanje izazova: Ključna razmatranja za osnaživanje nastavnika u njihovoj ulozi građanskog obrazovanja
• Svakodnevne prakse obrazovanja za demokraciju u učionicama
Profesorica Mirković na seminaru je ostvarila suradnju s kolegama iz Norveške, Švedske, Italije, Danske, Njemačke, Bugarske, Rumunjske i Hrvatske za razvoj eTwinning i Erasmus projekata kao i aktivnosti u radu Ekoškole.
Ove godine eTwinning, vodeća inicijativa Europske unije za online suradnju škola slavi 20 godina uspješnog rada kojim spaja učitelje i škole diljem Europe, omogućujući razvoj nacionalnih i međunarodnih projekata u sigurnom virtualnom okruženju.
Svi sudionici su se povezivali u osmišljavanju novih eTwinning projekata. Grupa u kojoj je sudjelovala prof. Mirković razvijala je projektni prijedlog “C.A.R.E. – Civic Action for Resilient Engagement“ kojim se nastoji razviti podršku zajednice angažmanom učenika kroz praktične aktivnosti polazeći od stvarnih potreba ljudi. Projektom se očekuje povećanje građanske uključenosti kroz građanski angažman i obrazovanje stjecanjem svijesti o potrebama lokalne zajednice, pozitivnost mentalnog zdravlja među učenicima. Projekt će omogućiti rad u izvannastavnim aktivnostima u školi te biti temelj za Erasmus umrežavanje škola.
Jedna od glavnih atrakcija Helsinkija je veličanstvena katedrala sv. Nikole. Grandiozni snježnobijeli hram uzdiže se na središnjem Senatskom trgu u čijem se središtu nalazi spomenik caru Aleksandru II. Alegorijske skulpture smještene su oko postolja, simbolizirajući zakon, mir, svjetlost i rad.
Jedna od najvećih pravoslavnih crkava u sjevernoj Europi je Katedrala Uznesenja. Glavni željeznički kolodvor u neogotičkom stilu privlači pažnju svakog turista. Monumentalna arhitektonska cjelina glavno je prometno središte grada i prepoznatljiv spomenik glavnom gradu Finske.
Na jednom od živahnih trgova središnje četvrti Kampli, pokraj trgovačkih i poslovnih zgrada, uzdiže se neobična drvena građevina bez prozora. Arhitektonska građevina koja izgleda kao zdjela naziva se kapela tišine.
Muzej Amos Rex najvećim je dijelom skriven pod zemljom i na prvi pogled možete vidjeti samo niz dizajnerskih kupola koje vire iz zemlje. Jedna od najvećih atrakcija je 3D interaktivni ekosustav svih vrsta biljaka i životinja koje se kreću po prostoru.
Helsinki, epicentar modernog skandinavskog dizajna, uz Muzej dizajna ima niz galerija posvećenih finskim dizajnerima i njihovom radu.
Sudjelovanje u seminaru financirano je u okviru eTwinning programskih aktivnosti koje su dio programa Erasmus+, u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU.

Kizvor: M.Mirković

Vezano
Vezano