Profesorica matematike naše škole Brankica Bošnjak i profesorica biologije i kemije Biljana Bošnjak iz OŠ Stjepana Radića iz Čaglina zajedno su pohađale tečaj za učitelje u trajanju od 30 sati na Tenerifima u organizaciji Europass Teacher Academy. Tečaj je financiran i provodi se u obje škole u sklopu europskih projekata, tj. Erasmus+ projekata.
Od 19. do 24. kolovoza 2024. Europass Teacher Academy je organizirala stručno usavršavanje učitelja na Tenerifima pod nazivom “Intelligent Assessment and Evaluation”. Na spomenutom tečaju sudjelovalo je 12 učitelja iz raznih država Europe (Njemačka, Austrija, Mađarska, Portugal i Hrvatska) svi odgojno obrazovni radnici koji sudjeluju u provođenju Erasmus projekata u svojim ustanovama kao i mi.
Tematski tečaj je obuhvaćao cjeline kako usavršiti i usvojiti neke nove koncepte u vrednovanju, definirati ciljeve, ishode, primjeniti rubrike u vrednovanju, češće implementiranje formativna vrednovanja u nastavi, upoznavanje s trenutnim zakonima i regulativama EU, vrednovanje učenika s poteškoćama.
Polaznici su razmjenjivali mišljenja, iskustva i regulative država iz kojih dolaze. Zanimljivo je napomenuti kako školstvo u Hrvatskoj nakon posljednje reforme “Škola za život” se približilo normama EU u načinu podučavanja (onako kako bi to trebalo izgledati). Dosta pojmova i postupaka koje smo čule na ovom seminaru već koristimo u našem stilu podučavanja.
Nešto novo za nas je saznanje kako je EU regulativa okrenuta tome da se osim komponenti znanja i vještina vrednuje i odnos prema radu (attitude), što je iz našeg sumativnog vrednovanja kao komponetna izbačeno prije nekoliko godina (zalaganje). Očigledno su problemi u školovanju a i nakon svagdje isti, učenici prebrzo odustaju kako u jednostavnim školskim zahtjevima tako i poslije kada postanu odrasli ljudi na tržištu rada, te iz tog razloga je potrebno od malih nogu vrednovati odnos prema radu, tj. stav.
Zanimljivo iskustvo za nas polaznike je bilo predstavljanje svojih škola pred drugima, upoznavanje i stvaranje novih partnera za provođenje Eramsus+ projekata.
U slobodno poslijepodnevno vrijeme organizatori su nam pripremili izlete otokom. Posjetili smo Nacionalni park Teide na kojem se nalazi istoimeni vulkan koji je ujedno i najviši vrh cijele Španjolske i treći na svijetu najviši vulkan.
Tenerife su 1 od 7 otoka (najveći) u Kanarskom otočju, geografski gledano pripradaju Africi, no zapravo su oni sastavni dio Kraljevine Španjolske.
Posjetili smo i najveći grad na otoku – Santa Cruz, te nekoliko manjih: Candelaria, Costa Adeje, Puerto de la Cruz, La Orotava i La Laguna u kojem smo bili smješteni. Kanarsko otočje poznato je pod nazivom “otočje vječitog proljeća” (klimatski temperatura zraka je između 22°C i 30°C cijele godine) tako da je bilo idealno vrijeme za učenje ali i za upoznavanje otoka.
Autori: Brankica Bošnjak, mag.math, Biljana Bošnjak, prof.
Ova je publikacija ostvarena uz financijsku potporu Europske komisije. Ona izražava isključivo stajalište njenih autora i Komisija se ne može smatrati odgovornom pri uporabi informacija koje se u njoj nalaze
Izvor: Brankica Bošnjak, mag.math
Koordinatorica Erasmus+ projekata u OŠ fra Kaje Adžića, Pleternica