OBILJEŽENA 34. GODIŠNJICA POČETKA DOMOVINSKOG RATA „Pakrac je simbol onoga što je hrvatski narod bio i ostao“

U znak sjećanja na prvi otvoreni oružani sukob hrvatskih snaga s pobunjenim Srbima, koji su s 1. na 2. ožujka 1991. godine zauzeli i razoružali Policijsku postaju Pakrac, pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, upriličena je središnjica obilježavanja 34. obljetnice početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj.
Obilježavanje je započelo svetom misom za poginule i preminule hrvatske branitelje koju je predvodio preč. Antun Ćorković, a nakon mise, uslijedio je  mimohod ulicama Pakraca.

U spomen na sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje, kod spomen obilježja su položeni vijenci i zapaljene svijeće. Počast su odali članovi obitelji poginulih, nestalih i umrlih branitelja, sudionici događanja iz ožujka 1991. godine te hrvatski branitelji i predstavnici braniteljskih udruga. Vijenac je položio i izaslanik Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Josip Đakić, zajedno s pakračkom gradonačelnicom i saborskom zastupnicom Anamarijom Blažević. U ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske vijenac je položio potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. Počast su odali i predstavnici Požeško-slavonske županije na čelu sa županicom Antonijom Jozić te predstavnici Pakraca, Lipika i ostalih gradova s područja županije.
Obilježavanje je nastavljeno u Hrvatskom domu “Dr. Franjo Tuđman” gdje je ministar Medved postrojbama hrvatske policije za njihov izniman doprinos i zasluge u uspostavi i obrani državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata dodijelio braniteljske zahvalnice.


Pakračka gradonačelnica i saborska zastupnica Anamarija Blažević, kao ponosna gradonačelnica grada heroja, uputila je zahvale hrvatskim braniteljima koji su sudjelovali u obrani Pakraca, a samim time i Republike Hrvatske.
– Zahvaljujući vama, danas ponosno koračamo mimohodom našeg Pakraca. Zahvaljujući vama možemo odgajati svoju djecu u ovom predivnom gradu i razmišljati o njihovoj budućnosti. Za to ste vi zaslužni i zato vam, u ime svih stanovnika Pakraca, želim izraziti duboku zahvalnost. Drago mi je što vas vidim u ovako velikom broju, jer to pokazuje da Pakrac ima svoje prijatelje. Trebamo cijeniti i pamtiti sve što se dogodilo, o tome govoriti i ovako se okupljati, puni zajedništva i poštovanja – rekla je Blažević.
Požeško-slavonska županica Antonija Jozić istaknula je kako je Pakrac, zahvaljujući hrvatskim braniteljima, postao simbol hrvatskoga naroda – nepokolebljiv, neustrašiv i čvrst u svojoj vjeri.
– Svaki kutak Pakraca ispunjen je poviješću i postao je više od mjesta u kojemu su se vodile bitke. Pakrac je simbol onoga što je hrvatski narod bio i ostao – nepokolebljiv, neustrašiv i čvrst u svojoj vjeri. Naša zahvalnost nije samo u našim riječima, ona je u našim srcima i u našim djelima jer svaki korak koji učinimo temelji se na samo jednom – izgrađivanju Hrvatske onakvom kakvom ste ju sanjali vi hrvatski branitelji i kakvom su ju sanjali svi oni hrabri vitezovi koji danas nisu s nama – rekla je Jozić.
U ime sudionika događanja 1. i 2. ožujka 1991. okupljenima se obratio Ante Šoljić, pripadnik Antiterorističke jedinice „Lučko“. Izrazio je ponos svih sudionika, a posebno pripadnika hrvatske policije, koji su tih dana sudjelovali u pobjedonosnim trenucima stvaranja Republike Hrvatske.
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Josip Đakić, koji je ujedno i predsjednik HVIDR-e, podsjetio je kako su događaji iz ožujka 1991. godine bili sami počeci stvaranja hrvatske države. Naglasio je potrebu za preispitivanjem odluke o aboliciji i oprostu, istaknuvši kako su neki od aboliranih sudionika agresije na Hrvatsku i danas slobodni.
O važnosti očuvanja digniteta Domovinskog rata govorio je i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
– Nažalost, činjenica je da je sam grad Pakrac, osim ogromnih materijalnih razaranja, pretrpio i velike ljudske žrtve. Ta žrtva nas obvezuje da čuvamo istinu o Domovinskom ratu, da se sjećamo poginulih i da gradimo društvo u kojem se hrvatski branitelji poštuju i cijene. Zato smo donijeli niz mjera, a među njima je i skorašnja izgradnja prvog Centra za hrvatske branitelje u Pakracu, u kojem će oni imati trajni smještaj i biti zbrinuti. Važno je da Republika Hrvatska žrtvu svojih branitelja sagledava kao temelj na kojem počiva i na kojem gradi svoju budućnost. Kontinuirano radimo na pronalasku naših nestalih, na tome ustrajno radimo i nikada nećemo stati – rekao je ministar Medved.
Izvor: pszupanija.hr

 

Vezano
Vezano
1motoSusreti
Moto susreti u Pleternici

U Pleternici su održani 14.Moto susreti koje je organizirao Moto klub Bulls. Jučer su tradicionalni defile sudionika Susreta ulicama grada…

tenisKaptol
KAPTOL Prijavite se za Školu tenisa

Teniski klub „Neo“ provodi besplatnu ljetnu školu tenisa u Kaptolu. Škola je namijenjena djeci osnovnoškolskog uzrasta sa područja Općine Kaptol…