Matice hrvatske u Požegi u suorganizaciji sa središnjicom Matice hrvatske, predstavio je knjigu Miroslave Hadžihusejnović Valašek Pjesme iz Slavonije u najstarijoj hrvatskoj tiskanoj notnoj zbirci Karla Catinellija Južno slavjanske pučke pjěsme. Knjiga je objavljena u sunakladništvu Ogranka i Gradskog muzeja Požega, a predstavljena je u središnjici Matice hrvatske u Dvorani Jure Petričevića u Zagrebu. Knjigu su predstavili autorica Miroslava Hadžihusejnović Valašek, urednik Dražen Anićić, notograf Igor Blažević te predstavnica nakladnika Anita Katić.
Predstavljanje je moderirala Nataša Puljašić, gimnazijska profesorica hrvatskoga jezika i povijesti te članica predsjedništva Ogranka Matice hrvatske u Požegi, koja je na samom početku istaknula kako su autorica i nakladnici knjige ovim posebnim izdanjem najstarije notne zbirke Karla Catinellija željeli navedeno djelo učiniti vidljivim. Kako smo nedavno proslavili 175 godina od izdavanja Catinellijeve pjesmarice koja ima ne samo zavičajno, nego i nacionalno značenje, odlučili smo ovo djelo izvući iz mraka zaborava i podijeliti ga sa svima vama. Večeras ne predstavljamo samo knjigu – predstavljamo i vrijeme, ljude, pjesmu, i onaj neizbrisivi osjećaj pripadnosti koji se čuva u melodiji, stihu i običaju, rekla je profesorica Puljašić.
U ime Matice hrvatske skup je pozdravio gospodin Stjepan Sučić, član Glavnoga odbora MH, koji je ukazao na vrijedno glazbeno nasljeđe hrvatskoga naroda te zahvalio autorici na dugogodišnjem predanom znanstvenom i istraživačkom radu, osobito vezanom uz proučavanje etnomuzikološke građe Slavonije. Skup je pozdravila i Anita Katić, predsjednica OMH u Požegi te upoznala nazočne s osnovnim karakteristikama knjige istaknuvši suradnike u njezinoj izradi koji nisu sudjelovali na predstavljanju: mladu dizajnericu Maju Gjajić koja je oblikovala ilustraciju na naslovnici i korice knjige te Renata Novoselca i Sonju Lovrentjev zadužene za grafičku obradu teksta. Također je zahvalila Institutu za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu što je dozvolio Ogranku korištenje dijela materijala iz knjige Najstarije zbirke tradicijske glazbe iz Slavonije. Uspomene na stari Brod Ignjata Alojza Brlića (1830-ih) i Južno slavljanske pučke pěsme Karla Catinellija (1849) autorice Miroslave Hadžihusejnović Valašek, za potrebe izdavanja knjige Pjesme iz Slavonije. Ukazala je i na činjenicu kako do izdanja knjige ne bi došlo da nije bilo prijedloga autorice i njezina predanog rada.
Sama je autorica govorila o važnosti Catinellijeve notne zbirke koja nema samo nacionalno značenje nego je dragocjena za širi južnoslavenski kulturni kontekst. Nazočnima je pokušala dočarati složenost nastanka i izdavanja knjige poput Pjesama iz Slavonije. Osvrnula se i na vrste pjesama u knjizi istaknuvši posebnost starogradskih pjesama, uz zdravice i napitnice, popularne i često izvođene vrste u doba nastanka Catinellijeva zapisa. Ogranak Matice hrvatske u Požegi objavljivanjem prve hrvatske tiskane notne zbirke tradicijskih pjesma iz Slavonije kao samostalnog djela omogućava da Catinellijeva zbirka konačno postane „vidljiva“ i da se dostojno predstavi u svoj svojoj cjelovitosti i vrijednosti – objavljena prvi puta u domovini, na svom jeziku, u jedinstvenoj opremi (povijesnoj i suvremenoj), u suvremenom notnom pismu i uz potpuni izvorni tekst iz prve polovice 19. stoljeća, najviše Luke Iića Oriovčanina. Zahvaljujući Catinelliju, danas možemo pjevati isto kao što su i naši stari prije dva stoljeća, rekla je etnomuzikologinja i autorica Miroslava Hadžihuesjnović Valašek.
O načinu i procesu nastanka notnih zapisa u knjizi govorio je Igor Blažević notograf i dugogodišnji autoričin suradnik te urednik izdanja Dražen Anićić koji je nazočnima ispričao nekoliko crtica vezanih uz vlastito i autoričino odrastanje i zajedničko glazbeno obrazovanje. Također je predstavio svoje istraživanje Catinellijeve loze iznijevši podatak da postoji još jedan živući potomak Catinellija koji živi u Beču.
Kako se knjiga Pjesme iz Slavonije najbolje može doživjeti izvođenjem pjesama zapisanih u njoj, tako je predstavljanje knjige svojim izvođenjem obogatio Ženski vokalni sastav Zwizde. Zwizde su izvele Catinellijevu varijantu napjeva popularne pjesme Oj, jesenske duge noći te pjesmu Sjećaš li je onog sata, dok se Zrinka Posavec, predsjednica Lada i utemeljiteljica Zwizda, predstavila izvrsnom solo izvedbom ljubavne pjesme Ne tuguj, draga, tako žalosno i novijom i popularnijom inačicom skladbe Oj, jesenske duge noći. U svojemu obraćanju nazočnima ova je vrsna glazbenica i glazbena pedagoginja govorila o dugogodišnjoj i plodnoj suradnji s gđom Hadžihusejnović Valašek istaknuvši kako je smatra iznimnim etnomuzikološkim autoritetom.
Na predstavljanju su nastupili i članovi KUD-a Bektež iz Bekteža koji svojim radom njeguju izvorni folklor Požeštine te su upravo u toj maniri izveli dvije pjesme Brate, što si tužan i Gosti moji.
Predstavljanju su nazočili mnogi istaknuti pojedinci i predstavnici institucija. Prisutnima su se prigodnim riječima obratili Tvrko Zebec ispred Instituta za etnologiju i folkloristiku te Vjera Katalinić ispred Hrvatskog muzikološkog društva. Članovi Ogranka Matice hrvatske u Požegi iznimno su zadovoljni predstavljanjem knjige Pjesme iz Slavonije i zahvaljuju središnjici Matice hrvatske na pomoći i ukazanom povjerenju. Osobite zahvale idu gospodinu Mihovilu Ančiću, tajniku za Ogranke, za organizaciju događanja te Danijelu Hrgiću za tehničku i drugu pomoć.
Izvor: prof. Anita Katić