UDRUGA KUTJEVAČKI VINARI Posjetili vinarije Dalmacije i Hercegovine

Udruga Kutjevački vinari započela je provođenje aktivnosti projekta „Kutjevački vinari u vinskom turizmu“ u sklopu Natječaja za projekte udruga u turizmu Ministarstva turizma i sporta. Jedno od atraktivnijih aktivnosti projekta bilo je upravo edukacijsko putovanje na Pelješac.
Predvođeni voditeljicom projekta, Marijom Elenom Nikolić, i predsjednikom Udruge, Krunoslavom Sontakijem, na put prema Pelješcu su krenuli vinari i predstavnici vinarija Bodegrajac, Krauthaker, Galić, Tandara, Soldo, Kutjevo d.d., Mitrović, Tepeš, Matić, Škoro, Perak, Špoljarić, Markota, Čamak, Sontacchi i Vasilj te direktorica Turističke zajednice Grada Kutjeva, Anita Majstorović. Tijekom putovanja posjetili su svoje kolege vinare s kojima su razmijenili iskustva proizvodnje vina, kao i o razvoju vinskog turizma.

Prva stanica trodnevnog putovanja bila je vinarija mladog vinara Ante Sladića iz Plastova pokraj Skradina

Riječ je o maloj obiteljskoj vinariji koja godišnje proizvede oko 60 tisuća boca. U novoj kušaonici vinarije koja ima puno iskustva u povlačenju EU sredstava, kutjevački vinari su imali prilike kušati vina od autohtonih sorata debita, maraštine i lasine.

Sljedeća vinarija na putu prema poluotoku Pelješcu bila je vinarija Markus

Poveznica vinarije Markus s Kutjevom bio je glavni enolog Slaven Jeličić, ne tako davno i glavni enolog vinarije Galić i odličan poznavatelj prilika u kutjevačkom vinogorju, koji je kutjevačke vinare upoznao s filozofijom vinarije i razvoju cijelog projekta Markus.
Konture građevine koja je još uvijek u nastajanju pokazuju da je riječ o jednom od najznačajnijih ulaganja u Dalmaciji u području vinogradarstva i vinarstva. Naglasak vinarije je na proizvodnji vina od autohtonih sorata, a posebice pošipa, maraštine, babića i plavca malog. Kušana su vina interesantnih naziva Dan po dan, Pomalo, Serendipity i Pepejuh.

Od brojnih vinarija na Pelješcu odabrane su vinarije Grgić i Matuško

Osnivač vinarije Grgić je svjetski poznati hrvatski vinar Miljenko Mike Grgić. Članove Udruge ugostili su direktor vinarije Krešo Vučković i njegova supruga Dražena te su u nezaboravnom ambijentu tik uz obalu jadranskog mora prezentirali vrhunska vina napravljena od pošipa i plavca malog, a dodatno iznenađenje su priredili s nizom uzoraka iz kalifornijske vinarije Miljenka Grgića – kušani su Chardonnay Sauvignon blanc i Zinfandel.

Vinarija Matuško s godinama je postala broj jedan turistička vinska destinacija na Pelješcu

Preko 50.000 posjetitelja godišnje posjeti vinariju, a kutjevačke vinare je kroz podrum vodio vlasnik Mato Matuško. Kušan je pošip, grk, chardonnay, pa čak i graševina, zatim nekoliko varijanti plavca malog, od jednostavnijih varijanti pa sve do butelja s položaja Dingač.

Posljednji dan putovanja bio je rezerviran za Hercegovinu i posjet Podrumima Andrija.

Podrumi Andrija su jedni od najvećih proizvođača u Hercegovini, a fokusirani su na dvije najvažnije sorte hercegovačkog vinogorja – žilavku i blatinu. Vlasnik Miro Ćorić je dogovorenu kratku jutarnju degustaciju od tri vina proširio na „hercegovački brunch“ koji se sastojao od vitaminske juhe od raštike i suhog mesa, teletine ispod peke s domaćim krumpirom, a za desert su bili uštipci s domaćim sirom i maslinama. Na veliko iznenađenje iznesen je pršut star 6 godina, a kojega je čast imao rezati ovogodišnji vincilir Udruge, Viktor Tepeš. Uz hranu su redom kušana vina – žilavka u dvije varijante, pošip, tri varijante blatine, syrah te arhivski vranac. Degustaciju vina je stručno vodio glavni enolog Josip Martinović, uz sina Andriju Ćorića.
Kutjevački vinari su se vratili u Slavoniju puni dojmova, darova svojih domaćina ali i novostečenih znanja, posebice o vinskom turizmu destinacija koje su u tome najbolje u Hrvatskoj.

Izvor: RVA

Vezano
Vezano