ppk25-1200x300

OBILJEŽEN NACIONALNI DAN MIROTVORSTVA – 32.GODIŠNJICA OTMICE DR.IVANA ŠRETERA „Do posljednjeg trenutka ovaj je mirotvorac i veliki čovjek vjerovao u mir”

Nacionalni dan mirotvorstva obilježava se 18. kolovoza, na datum kada su 1991. godine na barikadama u naselju Kukunjevac srpski pobunjenici oteli dr. Ivana Šretera, hrvatskog liječnika rodom iz Pakraca, ravnatelja bolnice u Lipiku i predsjednika Kriznog štaba za zapadnu Slavoniju. Pokušavajući umiriti međunacionalne napetosti, zagovarao je suživot, bez nasilja i netrpeljivosti. Nažalost, do danas nije razjašnjena sudbina ovog velikog mirotvorca i humanista. Evo kako je 18.kolovoz obilježen u Kukunjevcu i pakracu iz pera kolega Lipičkog Compasa.

 

U KUKUNJEVCU OBILJEŽENA 32. OBLJETNICA OTMICE
32 godine nedoumice oko sudbine dr. Ivana Šretera

Prije trideset i dvije godine, točnije 18. kolovoza 1991., dr. Ivan Šreter, ravnatelj bolnice u Lipiku, postao je žrtvom otmice od strane pobunjenih Srba na barikadi u selu Kukunjevac. Danas su se na mjestu njegove otmice okupili predstavnici Požeško-slavonske županije na čelu sa županicom Antonijom Jozić, delegacije Grada Lipika i Grada Pakraca, zajedno s predstavnicima udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kako bi odali počast ovom iznimnom čovjeku i hrvatskom junaku.
Prigodno, istaknute su osobine koje su krasile dr. Šretera – njegova uloga mirotvorca i hrabrog vođe tijekom turbulentnih vremena stvaranja hrvatske domovine. Mjesto njegove otmice simbolizira početak niza izazova koji su pratili obrambeni rat. Spomen obilježje na mjestu otmice u Kukunjevcu, rečeno je, omogućuje svakome da zastane i prisjeti se tragične sudbine ovog liječnika, humanista i domoljuba.
„Do posljednjeg trenutka ovaj je mirotvorac i veliki čovjek vjerovao u mir. No, dogodilo se veliko zlo proizašlo upravo iz povjerenja prema ljudima koji su mu na kraju došli glave. Doktora Ivana Šretera se pamti, ne samo u njegovom Lipiku i Pakracu, a dokaz za to su trgovi i ulice nazvane njegovim imenom, isto kao što se pod imenom dr. Šretera odvijaju mnoga društveno kulturna događanja. Hvala vam što svih ovih godina dolazite ovdje u Kukunjevac, jer čuvajući sjećanje na ovaj zločinački čin prema hrvatskom čovjeku i dobrotvoru, čuvamo lik i djelo dr. Ivana Šretera“, poručio je Vinko Kasana, gradonačelnik Lipika.

Nešto kasnije, položeni su vijenci i svijeće kod biste dr. Šretera u Pakracu, te je održana sveta misa u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Govoreći ispred Šreterove biste u Pakracu, gradonačelnica i saborska zastupnica Anamarija Blažević je istaknula da je dr. Šreter simbol svih nestalih osoba tijekom Domovinskog rata, podsjetivši pritom na nepoznatu sudbinu zarobljenih u srbočetničkom logoru Bučje. Ukazala je nadalje na napore, ustrajnost i konkretne korake Ministarstva hrvatskih branitelja i Uprave za nestale, koji se čine po tom pitanju.

Udruga djece branitelja Domovinskog rata Pakrac – Lipik: Postavili spomen ploču s QR kodom

Obljetnicu otmice je obilježila i Udruga djece poginulih branitelja Pakrac – Lipik postavljanjem spomen ploče s QR kodom pored spomen obilježja. Više o svemu rekao nam je predsjednik Udruge Tomislav Novinc.
„Spomen-ploča je izrađena s posebnom pažnjom i osim osnovnih informacija o dr. Ivanu Šreteru sadrži i moderni QR kod koji, kroz suvremene tehnologije, omogućuje pristup dubljem razumijevanju njegovog života i rada. Taj QR kod vodi do teksta autora povjesničara Borne Marinića, napisanog na engleskom jeziku, koji nudi cjelovit pogled na doprinos i ostavštinu dr. Šretera. Kod je izradio Danijel Grčević iz Muzeja Grada Pakraca, a tekst na engleski jezik prevela je učiteljica engleskog jezika Kristina Vujnović, pružajući tako široj publici priliku da se poveže s pričom dr. Šretera. Nosač i montaža ploče djelo je hrvatskog branitelja Marijana Novinca. Udruga tako zadržava kontinuitet obilježavanja mjesta i događaja iz Domovinskog rata, uključujući i stradavanje hrvatskih branitelja i civila, u suradnji s povjesničarom Bornom Marinićem i njegovom stranicom “Domovinski rat.hr” te uz podršku osoba poput Ivana Zvonimira Ivančića, istaknutog povjesničara koji temeljito istražuje taj period. Također, ovo je nastavak postavljanja ploča s QR kodovima i prijevodom na engleski jezik, a prva takva ploča postavljena je kod policijske postaje u Pakracu.”

Dr. Ivan Šreter rođen je 22. prosinca 1951. u Pakracu, gdje je završio školovanje prije nego je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu 1978. Postao je ravnatelj lipičke bolnice te se istaknuo kao vođa hrvatskog naroda u Općini Pakrac tijekom demokratskih promjena 1990. i 1991. Zalagao se za nenasilje i mir, a njegova razboritost i dobrotvorna narav osigurali su mu poštovanje širom regije. Uoči općeg napada na Lipik i Pakrac, 18. kolovoza 1991., zarobljen je na barikadi u Kukunjevcu. Pretpostavlja se da je pretrpio mučenja u zloglasnom logoru Bučje. Nažalost, dr. Šreter je među još uvijek 22 nestale osobe u tom logoru čiji posmrtni ostaci nisu pronađeni.
Njegova neizbrisiva prisutnost očituje se kroz mnoge nagrade i priznanja, uključujući Nagradu “Ladislav Rakovac” Hrvatskog liječničkog zbora te visoka odlikovanja kao što su Red Petra Zrinskoga i Frana Krste Frankopana i Nagrada Grada Lipika za životno djelo. U znak trajnog sjećanja, udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. proglasila je dr. Ivana Šretera “Junakom Domovinskog rata”. Ime mu nosi hrvatska jezikoslovna nagrada od 2005. godine, a mnogi prostori i institucije nazvani su po njemu kao znak poštovanja prema njegovom naslijeđu.
Danas, 32 godine nakon njegove otmice, dr. Ivan Šreter ostaje živ u srcima ljudi koji su ga poznavali i cijenili njegovu hrabrost, nesebičnost i predanost domovini.

Povodom obljetniice otmice dr.Ivana Šretera županica Antonija Jozić je na svom facebook profilu objavila slijedeće:
Danas se obilježava Nacionalni dan mirotvorstva u spomen na dr. Ivana Šretera, mirotvorca, osnivača HDZ-a u Pakracu, predsjednika Kriznog štaba Zapadne Slavonije i najvišeg vladinog dužnosnika nestalog u Domovinskom ratu.
Na našim prostorima živio je čovjek koji je ostavio neizbrisiv trag, čovjek iz čijeg života i danas možemo naučiti što je to čovjekoljublje, domoljublje i nacionalni ponos i što znači ostati čovjekom u vrijeme zla, nedaća i u vrijeme kada se vihor zla nadvio nad našom Domovinom. Izgovarati onakve riječi kakve je izgovarao dr. Šreter obilježje su jednog velikog čovjeka i neka nam ta njegova žrtva i njegove riječi koje je govorio, način na koji je živio, trag koji je ostavio, budu put kojim ćemo mi ostali, koji danas živimo u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj, nastaviti stvarati državu upravo onakvom kakvu su je dr. Šreter i hrvatski branitelji sanjali.


Izvor: Lipički Compas/ V.Milković

Vezano
Vezano
koncertBiskupija
Karitativni koncert „Božić u nama”

Mladi požeške Župe sv.Terezije Avilske organizirali su, u suradnji s Caritasom Požeške biskupije, karitativni koncert „Božić u nama“.Nakana mu je…